Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Balsta un kustību orgānu sistēmas slimības

Balsta un kustību orgānu sistēmas slimības ir bieži sastopamas, tomēr, vairumā gadījumu, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, ir iespējams no tām izvairīties.

Jo stiprāki ir kauli jaunībā, jo mazāka ir varbūtība, ka gadu gaitā attīstīsies kāda no kaulu slimībām. Kaulu veselību nosaka iedzimtības faktors, taču būtisks ir arī uzturs, jo kaulus uzskata par organisma minerālvielu krātuvi. Liela loma kaulu slimību profilaksē ir arī kustībām, jo fiziskā slodze stimulē jaunu kauluveides šūnu - osteoblastu - veidošanos, savukārt mazkustīgs dzīvesveids laika gaitā izraisa kaulu masas samazināšanos.

Sievietēm menopauzes laikā kaula vielmaiņa paātrinās, tomēr nesabalansēti. Ar menopauzes sākšanos saistītais estrogēnu deficīts izraisa pastiprinātu kaulu noārdošo šūnu - osteoklastu - veidošanos un aktivitāti. Tajā pašā laikā estrogēnu deficīts izraisa pastiprinātu kaulu veidojošo šūnu (osteoblastu) veidošanos, taču to dzīves ilgums un aktivitāte ir samazināta. Tas rada negatīvu līdzsvaru, un kauls tiek noārdīts ātrāk, nekā spēj veidoties no jauna un rodas osteoporoze.

Visbiežāk sastopamās balsta un kustību slimības ir ķirurģiska rakstura, t.i., lūzumi, mežģījumi un sasitumi, kā arī slimības, kas izraisa skeleta deformācijas - deformējoša spondiloze un deformējoša artroze, kuras biežāk novēro vecākiem cilvēkiem.

Bērnu vecumā arī var veidoties skeleta deformācijas. Bērnībā skeleta deformācijas veidojas, ja organismā ir D vitamīna un kalcija trūkums. Šo slimību sauc par rahītu. Tās rezultātā deformējas krūškurvja forma, kā arī kājas - tās ir vai nu ceļgalos izliektas uz āru (O veida), vai arī ceļgalos ieliektas uz iekšu (X veida).

Bieži vien bērniem un skolēniem novēro nepareizu stāju un nepareizus mugurkaula izliekumus. Normāli mugurkaula kakla un jostas daļā mugurkauls ir izvirzīts uz priekšu, bet krūšu un krustu daļā - uz mugurpusi. Ja krūšu daļā mugurkauls pārāk izvirzās uz mugurpusi, veidojas kupris, jeb kifoze. Savukārt, ja jostas daļā tas par daudz izliecas uz priekšu - lordoze, cilvēks staigā ar izgāztu vēderu.

Dažkārt mugurkauls var izliekties uz sāniem. To sauc par skoliozi. Skolioze parasti veidojas bērnībā, nepareizi noslogojot muguras muskuļus - sēžot ar līku muguru, nesot plecu somu tikai uz viena pleca utml.

Mugurkaula deformācijas ir ne tikai kosmētisks defekts, kuru ievēro kā nepareizu stāju. Tās arī ietekmē sirds un plaušu darbību. Ar laiku var parādīties arī sāpes muguras rajonā, kas bieži vien ir traucējošas. Šāda veida deformācijas jau bērnu vecumā var koriģēt ar ārstniecisko fizkultūru, fizioprocedūrām.

Vecākiem cilvēkiem arī veidojās vecuma izraisītas skeleta deformācijas - biežāk sastopamā ir deformējošā spondilozeTautā to devā arī par osteohondroziun tai ir raksturīgas mugurkaula deformācijas.

Infekciozais artrīts ir  slimība, kas, neārstēta, bojā locītavas - sairst skrimslis un kaulaudi, rodas paliekošas locītavu deformācijas. Parasti infekciozo artrītu izraisa dažādi mikroorganismi, piemēram, tuberkulozes, dizentērijas, gonorejas vai sifilisa izsaucēji. Slimības ietekmē rodas locītavu pietūkums, apsārtums, sāpīgums. Ārstējot pamatslimību mazinās arī iekaisums locītavās.

Reimatoīdais artrīts irtā saucamā, autoimūnā slimība, kad rodas organisma izstrādātas antivielas pret savu locītavu iekšējo apvalku. Šīs aktīvās vielas izraisa iekaisumu locītavas somiņā. Ar reimatoīdo artrītu parasti slimo jaunas vai pusmūža sievietes. Slimība sākas pēkšņi ar paaugstinātu temperatūru un locītavu pietūkumu. Vēlāk locītavā saaug saistaudi, tās deformējas. Reimatoīdā artrīta gadījumā ir nepieciešama nopietna, ilgstoša terapija ar imūno sistēmu nomācošiem medikamentiem, lai novērstu antivielu veidošanos.

 

  << Atpakaļ