Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Kaulu attīstība

Skeleta veidošanās notiek pakāpeniski un sākas jau cilvēka embrionālās attīstības , jeb grūtniecības laikā. Sākumā skelets sastāv no embrionāliem saistaudiem, kas vēlāk pārveidojas skrimšļaudos. Otrā grūtniecības mēneša beigās no skrimšļaudiem sāk veidoties kaulaudu stadija. Skrimšļaudos parādās pārkaulošanās punkti un ap šiem punktiem veidojas kaulaudu saliņa, līdz viss kauls pārkaulojas. Bērnam piedzimstot lielākā daļa skrimšļaudu jau ir aizstāti ar kaulaudiem.

Organisma augšanas laikā (līdz ~20 gadu vecumam) garajos kaulos vēl saglabājas neliels skrimšļa slānis. Šī skrimšļa šūnas dalās, un kauls aug. Vienlaikus ar dalīšanos notiek arī šūnu pārkaulošanās. Pārkaulošanās process pilnībā beidzas tikai 22 - 25 gadu vecumā. Kaula augšanu garumā nodrošina skrimšļaudi, kas saglabājušies kaulu galos - tā ir tā saucamā augšanas zona, kur skrimšļa šūnas vairojas, bet pēc tam pārkaulojas, un tādejādi kauls aug garumā. Ap 20 gadu vecumu augšanas zonas pārkaulojas pilnībā, un kaula augšana apstājas. Kaula augšanu resnumā notiek pateicoties šūnām, kas atrodas kaula plēvē.

Tomēr, kauls turpina pārveidoties visa cilvēka mūža garumā - nepārtraukti notiek jaunu kaulu šūnu veidošanās un veco kaula šūnu noārdīšana. Osteoporozes gadījumā kaulu šūnu noārdīšanās notiek straujāk kā jauno kaulu šūnu veidošanās, tādejādi mazinot kaula blīvumu un izturību.

 

Tālāk lasi par kaulu formu >> << Atpakaļ