Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Kas ir kauli?

Kauli ir izturīgi, tomēr elastīgi saistaudi. Kaulaudi ir dzīvi un sastāv no kaulu šūnām, kas izvietotas starp šķiedrām. Kauli nav blīvi, tajos ir dobumi, kuros atrodas asinsvadi un nervi, dažviet kauli ir poraini. Daudziem kauliem vidū ir dobums, kurā atrodas kaula smadzenes.

Kaulu skaits katram cilvēkam ir atšķirīgs un variē atkarībā no vecuma un iedzimtības īpatnībām. Piemēram, jaundzimušajam ir apmēram 270 kaulu. Taču laika gaitā, notiekot pārkaulošanās procesiem jeb osifikācijai, kauli saplūst un pieaugušam cilvēkam ir tikai 206 atsevišķu kaulu. Kaulu sistēma ikviena cilvēka organismā veido stingru un kustīgu ķermeņa karkasu. Skelets vīrietim aizņem 18% no kopējā ķermeņa svara, bet sievietēm - 18,5%. Kopumā skelets var būt 5-6 kg smags.

Dzīva cilvēka kaulos ir apmēram 10% ūdens, 30% organiskās vielas, 60% neorganiskās vielas, jeb minerālsāļi. Organisko un neorganisko vielu attiecība kaulos dzīves laikā mainās. Jaundzimušajiem un bērniem organisko vielu sastāvs kaulos ir aptuveni 60%, līdz ar to, bērnu kauli ir daudz lokanāki. Turpretim, pieaugušo kaulos, īpaši vecumdienās, organisko vielu daudzums samazinās, tādēļ kauli kļūst trausli.

 

Tālāk lasi par kaulu attīstību >>