Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Osteoporozes ārstēšana

Mūsdienās ir pieejami efektīvi specifiskie medikamenti osteoporozes ārstēšanai.

Osteoporozes ārstēšanas galvenais uzdevums ir samazināt kaulu masas zudumu, tādejādi novēršot lūzumus pacientiem, kuriem to vēl nav. Pacientiem, kuriem jau ir lūzumi, ārstēšanas mērķis ir aizkavēt turpmākos iespējamos lūzumus un samazināt lūzumu risku nākotnē, kā arī. samazināt sāpes un ar lūzumiem saistītos kustību ierobežojumus.

Ikvienai osteoporozes terapijai papildus nepieciešams D vitamīns un pietiekoša kalcija uzņemšana - ar to nevar izārstēt osteoporozi, bet tā ir būtiska papildus terapija, kas veicina sekmīgu osteoporozes ārstēšanu.

Ikvienas osteoporozes terapijas pamatā ir ilgstoša medikamentu lietošana. Vidēji nepieciešamais ārstēšanas kurss ir vismaz 5 gadi. Priekšlaicīgi pārtraucot medikamentu lietošanu, osteoporozes lūzumu risks saglabājās, jo nebūs sasniegts vēlamais efekts - kaulu stiprība.

Bifosfonātu grupas medikamenti ir osteoporozes ārstēšanas „zelta standarts" - tie ir pirmās izvēles medikamenti* sievietēm pēcmenopauzes periodā, arī vīriešiem, kuriem ir mazs kaulu minerālais blīvums, kā arī tad, ja ir bijuši lūzumi.

Bifosfonātu darbība mazina kaulu blīvumu noārdošo šūnu aktivitāti. Tas dod iespēju šūnām, kuras veido kaulu blīvumu, stiprināt kaulu, tādējādi mazinot trauslumu un lūzumu risku.

Šos medikamentus nedrīkst lietot vienā laikā ar citiem medikamentiem vai ēdienu, tāpēc zāles lieto tukšā dūšā vismaz pusstundu (30 - 60 min) pirms ēdienreizes - ēšanas vai dzeršanas, kā arī pirms citu medikamentu lietošanas. Lai novērstu barības vada kairinājumu un nodrošinātu tabletes nokļūšanu tieši kuņģī, bifosfonāts jāizdzer kopā ar glāzi ūdens. Pacientam šajā laikā jāatrodas vertikālā pozīcijā, t.i. stāvus vai sēdus, vēlams kustēties. 

Bifosfonātu grupas medikamenti atšķiras ne tikai pēc to pierādītās efektivitātes lūzumu riska mazināšanai mugurkaula skriemeļos, gūžā un apakšdelmā, bet arī pēc spējas palielināt kaulu minerālo blīvumu. Liela nozīme ir arī, cik ilgi medikaments tiek lietots pasaulē, cik liela pieredze ir ārstiem un pacientiem. Tā, piemēram, Latvijā ir pieejams reizi nedēļā lietojams bifosfonātu grupas medikaments, kura efektivitāte un panesamība ir pierādīta vairāk kā 10 gadu garumā.

Atkarībā no konkrētā medikamenta, tā lietošana var būt reizi dienā, reizi nedēļā, reizi mēnesī, reizi trīs mēnešos vai gadā. Tomēr būtiski ir atcerēties, ka ne jau lietošanas biežums nosaka, cik efektīva katram konkrētam pacientam būs ārstēšana. Joprojām nepārtraukti norit pētniecības un inovāciju darbs osteoporozes ārstēšanas jomā un tiek meklēti aizvien efektīvāki un pacientam draudzīgāki risinājumi. Tā, piemēram, jaunums ir bifosfonāta grupas medikaments ar jau pievienotu, pacientam ikdienā nepieciešamo D vitamīna devu.

Katram pacientam piemērotāko osteoporozes ārstēšanas terapiju izvērtēs ārsts, pamatojoties uz slimības vēsturi, osteoporozes riska faktoriem, izmeklējumu rezultātiem un pacienta vispārējo veselības stāvokli.

* Konsultēja Dr. I.Ādamsone. Izmantota informācija no "Osteoporozes diagnostikas, ārstēšanas un profilakses vadlīnijas", Latvijas Osteoporozes biedrība, Rīga, 2005.

 

Tālāk lasi par osteoporozes profilaksi >> << Atpakaļ