Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Osteoporozes diagnostika

Diagnostikas metodes

Kaulu stiprību, jeb kaulu minerālo blīvumu (KMB) nosaka ar divu veidu aparatūru: centrālo un perifēro mērījumu.

T.s. centrālie mērījumi nosaka kaulu blīvumu mugurkaula jostas skriemeļos un augšstilba kaulu augšējā trešdaļā. Savukārt perifērie mērījumi tiek veikti skeleta perifērās daļās - papēža kaulos, apakšdelma locītavā.

Ar perifēro mērījumu jeb PIXi var noteikt pacientus, kuriem ir samazināts KMB. Tomēr šis ir tikai skrīninga mērījums, lai apzinātu pacientus, kuriem tālāk jāveic centrālais mērījums, pēc kura datiem tiek noteikta galīgā diagnoze. Ģimenes ārsts var izrakstīt kompensējamos medikamentus osteoporozes ārstēšanai tikai pēc centrālā mērījuma veikšanas.

Visprecīzāk kaulu minerālo blīvumu nosaka ar centrālo mērījumu - DXA jeb duālās enerģijas rentgenstaru absorbcimetriju vai arī ar QCT jeb kvantitatīvo datortomogrāfiju.

DXA ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas „zelta standarts" ar ko tiek veikts kaula blīvuma mērījums mugurkaulā un gūžas kaulā . DXA mērījums ilgst apmēram 20 minūtes. Pacientam radiologa asistente vispirms izmēra auguma garumu, tad nosver un tikai tad var sākties kaulu blīvuma mērījums. Augums un svars nepieciešams, lai datorprogramma, kurā tiek ievadīti mērījuma dati, varētu sagatavot precīzu rezultātu. Ar iegūto mērījuma rezultātu ir iespēja konsultēties arī pie osteoporozes speciālista - tā ir maksas konsultācija, kuras rezultātā pacients iegūst plašu informāciju par osteoporozi un ieteikumus gan uzturam, gan ārstēšanai.

QCT jeb kvantitatīvā datortomogrāfija tiek veikta osteoporozes diagnostikai mugurkaula skriemeļos tikai gadījumos, ja DXA nav iespējama.

Kaulu blīvuma mērījumu iespējams veikt vairākās ārstniecības iestādēs Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās. Diagnostikas vietu saraksts.

 

Kad veikt osteoporozes diagnostiku?

Ja nav citas blakus saslimšanas, KMB jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās. KMB mērījums jāveic ātrāk, ja ir estrogēnu deficīts, kā arī, ja ir citas blakus slimības un tiek lietoti medikamenti, kuri ietekmē kaulu minerālblīvumu, piemēram, kortikosteroīdi, ja ir ilgstoša imobilizācija (nekustīgums), lūzumi minimālu traumu gadījumā vai augums ir samazinājies par 3 cm.

Ja pirmajā diagnostikā pacientam ir atklāta osteoporoze un pacients lieto medikamentus osteoporozes ārstēšanai, KBM nepieciešams atkārtot ne ātrāk kā pēc viena gada ārstēšanas terapijas lietošanas. Nākamos mērījumus vajadzētu veikt tikai pēc 18-24 mēnešiem.

Mērījumus profilakses nolūkos, t.i. gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2-3 gados.

 

Ludzu, pievērsiet uzmanību!

Ja pacients vēlas iegūt precīzu informāciju par atkārtotu mērījumu, tas noteikti jāveic tajā kabinetā, kur veikti iepriekšējie mērījumi.

Nekādā gadījumā nevar savstarpēji salīdzināt ar DXA un QCT metodi veiktos izmeklējumus, jo tie tiek veikti pēc pilnīgi atšķirīgiem principiem. Tāpat arī dažādu firmu (Latvijā šobrīd tādas ir trīs: LUNAR, HOLOGIC, MEDILINK) densitometru rezultāti tiek veidoti, izmantojot nedaudz atšķirīgus standartus, tāpēc šos rezultātus nevar korekti savstarpēji salīdzināt.  

 

Tālāk lasi par osteoporozes riska ārstēšanu >> << Atpakaļ