Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Osteoporozes simptomi

Laikus neatklātas un neārstētas osteoporozes pazīmes ir sāpes mugurā, auguma samazināšanās līdz pat 3 cm, kaulu lūzumi un t.s. „atraitnes kupris" (Dowager's hump).

Tomēr, nereti tieši lūzums ir slimības pirmā pazīme. Pēc statistikas datiem, trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums. Šie lūzumi parasti rodas minimālu traumu dēļ, tāpēc osteoporozi var salīdzināt ar klusumu pirms negaisa - viss šķiet mierīgi, kamēr nav lūzuma. 

Visbiežāk osteoporozes izraisītus lūzumus novēro mugurkaula skriemeļos. Šāda veida lūzumu pacientam pašam ir grūti atpazīt, jo tas skar mugurkaula skriemeļus un to sairšanu nevar ārēji redzēt. Vienīgi var just sāpes un ierobežotu muguras kustīgumu, jo, skriemeļa sairšanas rezultātā, mugurkaula garums var saīsināties un deformēties. Mugurkaula skriemeļu lūzuma gadījumā ir liels atkārtotu lūzumu risks - vairāk kā 20% sieviešu tuvāko 12 mēnešu laikā tiek novērots atkārtots skriemeļu lūzums. Osteoporozes izraisītu mugurkaula skriemeļu lūzumu rezultātā var attīstīties arī kifoze - mugurkaula izliekums, kuņģa zarnu trakta darbības traucējumi, piemēram, vēdersāpes, trūce, atvilnis, kā arī apgrūtināta elpošana, jo katrs skriemeļa lūzums plaušu tilpumu samazina par apmēram 7%. Mugurkaula skriemeļu lūzumu var atklāt ar rentgenoloģiskās izmeklēšanas vai arī osteodensitometrijas palīdzību.

Gūžas kaula lūzumi ir otrs tipiskākais osteoporotiskais lūzums, kas parasti rodas, krītot no stāvus stāvokļa, un gandrīz vienmēr ir nepieciešama hospitalizācija, ķirurģiska un ilgstoša ārstēšanās. Statistika ir bēdīga - divu gadu laikā pēc gūžas kaula lūzuma mirst 20% slimnieku, bet 50% pacientu kļūst par invalīdiem.

Trešais visizplatītākais osteoporotiskais lūzums ir apakšdelma lūzums, kas parasti rodas, uzkrītot izstieptai rokai. Apakšdelma lūzuma gadījumā apmēram 20% pacientu nepieciešama hospitalizācija. Ja apakšdelma lūzums ir sievietei ap četrdesmit gadu vecumu, būtu nepieciešams veikt kaulu blīvuma mērījumu, lai noskaidrotu, vai nav attīstījusies osteoporoze.  

 

Tālāk lasi par osteoporozes riska diagnostiku >> << Atpakaļ