Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

Kas vēlas kļūt vesels, jau daļēji ir izveseļojies"

/Džovanni Bokačo/

 

Aina Bajaruna ir Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas priekšsēdētājas vietniece. Ainas kundze ir osteoporozes paciente, pēc profesijas pensionēta medmāsa, viņas vīrs ir mūziķis - abiem ļoti patīk ceļot. Kustīgs dzīvesveids, pareiza un dažāda ēdienkarte, pareizās zāles, kalcija un D vitamīna uzņemšana lieliski palīdz sadzīvot ar šo kaiti un justies pilnvērtīgi. Jo osteoporozes gadījumā galvenais faktors ir rūpēties par sevi un savu ķermeni, izprast savu slimību un neļaut tai attīstīties. Aina to perfekti prot - superdārgā procedūru aparatūra devusi slēdzienu - Ainai ir 54 gadi. Lai gan pasē rakstīts, ka tuvojas 70, bet to neviens pat nepateiks. Aina ir sprigana, vitāla un komunikabla sieviete; brīnišķīga saimniece virtuvē; zinoša un inteliģenta visās jomās. Viņas ātrajam solim uz ielas netiek līdzi pat viens otrs trīsdesmitgadnieks...

 

Aina Bajaruna nu jau piecus gadus zina, ka viņai ir osteoporoze. Kaut pazīmes par šādas saslimšanas iespējamību parādījās agrāk, Aina un arī ārsti tām nepievērsa uzmanību.

 

Pirms septiņiem gadiem Aina nejaušā kārtā bija aizgājusi uz kaulu blīvuma mērījumu ar PIXI. Mērījums tika veikts rokai un, kaut rezultāti liecināja par pazeminātu kaulu blīvumu, Aina to neņēma vērā un uz konsultāciju pie ārsta, kā arī uz osteodensitometriju (DXA), negāja. Tagad, kad aizritējis laiks, Aina atzīst - iespējams, ka rīkojoties pirms septiņiem gadiem, nebūtu bijis jāpiedzīvo tādas muguras sāpes, kas liedz pat normāli kustēties un stāvēt.

 

Divus gadus pēc PIXI mērījuma Aina, sūdzoties par sāpēm mugurā, sadūšojās un devās uz osteoporozes diagnostikas kabinetu. Tur atklājās vairāki lūzumi mugurkaula skriemeļos.

 

Tagad Aina ir kļuvusi par savas slimības ekspertu. „Pašam sava slimība jāizprot par 100%. Jāzina pat vēl vairāk nekā ģimenes ārstam.", uzskata Aina.

 

Uzzinot muguras sāpju iemeslu, Aina bez šaubīšanās uzsāka lietot pretosteoporozes zāles. Tās viņa lieto joprojām, bet pēc ārsta ieteikuma ne vairs reizi nedēļā, bet reizi divās nedēļās, jo ārstēšanās rezultātā Ainai diagnoze - osteoporoze - jau ir noņemta. Kaulu blīvuma mērījums apliecina, ka kauli ir izturīgāki, un Ainai tagad ir osteopēnija (stāvoklis starp normu un slimību). Tomēr, kaut slimība ir savaldīta, Ainai joprojām ir grūti ilgstoši nostāvēt kājās, jo mugurai slodze par grūtu - vienmēr jābūt iespējai kaut kur pieturēties vai apsēsties. Muguras dēļ fiziskās aktivitātes ir ierobežotas, bet Aina ik dienu rīvējas ar dvielīti. Pastaigas ir īsas, taču notiek ik dienas. Ziemā Ainai ir pat savi īpašie apavi: „Tie ir nesmuki zābaki ar platu, platu zoli, bet zinu, ka varu droši iet pa ielu un nenokritīšu.".

 

Ainas pretosteoprozes programmā ir ne tikai zāles, bet arī veselīga domāšana un ēšana. „Ēdienam ir jābūt tavām zālēm!", saka Aina un piekrīt uzskatam, ka ar gadiem jāēd mazāk, bet labāk. „No kafijas un baltajiem miltiem esmu pilnībā atteikusies. Ēdu daudz zivju un dažādas biezputras. Kartupeļus retu reizi pievienoju kā piedevu kādam sautējumam."

 

Brokastis Ainai ir nemainīgas jau vairākus gadus - tas ir biezpiens ar veselīgām piedevām - ēdiens ar lielu kalcija daudzumu un organismam nepieciešamajām minerālvielām.

 

Ainas kundzes veselīgās brokastis

 

Paciņa vājpiena biezpiena, kuram nedaudz var pievienot pienu vai liesu krējumu.

 

Piedevas: sauja dzērveņu, tējkarote maltu linsēklu, sēkliņas (ķirbju, saulespuķu, sezama), 3 žāvētas plūmes, 3 žāvētas aprikozes, tējkarote ķirbju mizu pulvera un pilngraudu auzu pārslas, medus un citronu sula. Pēc vēlēšanās pievieno bumbiera, ābola vai apelsīna gabaliņus.

 

„Visu rūpīgi samaisu un lēnām, lēnām pa karotītei ēdu. Tas ir garšīgi, ļoti veselīgi un arī neapnīk, jo piedevas var mainīt katru dienu! Veselību jums!".